https://www.high-endrolex.com/26 A UFC súlycsoportok és a UFC története - Fight Online

A UFC súlycsoportok és a UFC története
2022. August 15. 14:41

A UFC súlycsoportok és a UFC története

Egy jó MMA kesztyű elégséges ahhoz, hogy induljunk UFC-ben, hiszen a UFC egy szervezet, amely MMA versenyeket szervez világszerte. Megmutatjuk pontosan a különbséget!

Az MMA és a UFC bemutatása – Kocsis Miklós MMA igazgatónak nincs köze hozzá

Amikor egy beszélgetésben szóba kerül az MMA, akkor általában mindig a UFC-ről beszélgetnek az emberek. Viszont ez nem egy és ugyanaz a fogalom, az online sportfogadás Magyarországon való elterjedésével hangsúlyosan külön kezelendő. Úgy képzeljük el, mintha kosárlabdáról beszélnénk és NBA-ről. Tehát nagyjából ugyanarról a sportról beszélünk, de mégsem. Az MMA, a kevert harcművészetek sportját jelenti, míg a UFC egy olyan szervezet, ami MMA küzdelmeket szervez.

kesztyu

Példának okáért az NBA is kosárlabda meccseket szervez, de nem egy az egyben egyenlő a kosárlabdával. Bárki vívhat egy jó MMA kesztyű birtokában MMA meccset akár egy magyar kisvárosban is, de a UFC közelébe nem igazán könnyű odakerülni. A UFC súlycsoportok sem teljesen ugyanazok, mint egy másik MMA szervezetnél, hiszen például a japán MMA-ban még akkor is lehet rúgni az ellenfél fejét, ha az már a földre került. Közben a UFC hírek között címlapon lenne az a harcos, aki ilyesmire vetemedne.

Emlékezzünk Greg Hardyra, őt egy ilyenért azonnal leléptették. Meg azért nem minden MMA, hiszen például Kocsis Miklós MMA igazgató nem a küzdősportokban vált ismertté. Azt egyébként pontosan már senki nem tudja, hogy az MMA koncepcióját mikor és ki találta ki, de az online fogadás Magyarországon való megjelenésével már egyből megjelentek a legjobb küzdősport meccsek is a kínálatban.

Az első MMA meccsek közé tartozik egy 1976-os összecsapás, amikor Muhammad Ali egy MMA kesztyű birtokában lépett be a ringbe Antonio Inoki ellen, aki akkoriban híres profi japán birkózó volt. Ez egyébként elég gyatra egy küzdelem volt, hiszen Ali nem tudott birkózni, ezért bokszolni akart, Inoki viszont nem akart állni és bokszolni ellenfelével.

Döntetlennel zárult a meccs, de ezt tekinthetjük az MMA születése pillanatának. Azóta pedig nagyon sok víz lefolyt már a Dunán, 1993-ben megjelent a UFC, és tömegével pörögnek azóta is a UFC hírek minden nagyobb portálon, a UFC súlycsoportok győztesei pedig királynak beillő ünneplésben részesülnek. A fogadás világában pedig most már a sokféle lehetőségnek köszönhetően legalább annyira népszerű a UFC fogadás, mint mondjuk a kosárlabda.

A legnagyobb online bukmékerek sok tucat eseményt kínálnak minden héten, rengeteg fogadási piaccal megtámogatva. Ha pedig még egy jó üdvözlő bónuszt is felmarkolunk, akkor tényleg nagyszerű szórakozásban lehet részünk.

A UFC megszületése és fejlődése

Visszatérve a UFC születésére, nem ez volt az első szervezet, amely MMA harcokat akart népszerűvé tenni. Ott volt a Vale Tudo például, amely ugyan Amerikán kívül népszerű lett, de az Egyesült Államokban nem igazán kaptak rá. Így jött létre 1993-ben a UFC. Az első években nagyjából ugyanazt nyújtotta, mint bármely MMA mérkőzés.

Más-más küzdősportban tapasztalt harcosok csaptak össze egymással, így kerülhetett egy ringbe egy karatés és egy bokszoló. Akkor még a cél az volt, hogy eldöntsék, melyik küzdősport a legjobb. Ezzel még nem lett volna akkora siker a UFC, mint most, viszont egy dologban nagyot alkotott a szervezet. Hihetetlenül brutális, véres sportként kezdték el reklámozni, ahol mindent szabad és minden megtörténik. Hangsúlyozottan a mai napig három főszabály van csak a UFC-ben:

  • nem lehet harapni,
  • szemgolyót nyomni
  • és ágyékra ütni.

És az elején még tényleg igazán durva meccsek voltak, hiszen más MMA szabályrendszerekkel ellentétben az első években nem voltak menetek. Mint egy nyers utcai bunyóban, addig harcoltak a felek, amíg valakinek az edzője nem dobta be a törölközőt vagy valakit nem ütöttek ki.

Nagyon durva harcok jöttek így létre és emiatt úgy tűnt, hogy a UFC mégsem lesz annyira sikeres, mint várták. Ekkor jött a színre Dana White és csapata, akik megvásárolták a UFC-t és teljesen felfrissítették a szabályrendszert. Sokkal tisztább, átláthatóbb lett az egész. Létrejöttek a súlycsoportok, kialakították a szabványos ketreceket és a lebonyolítási rendszert.

sportolo-bekoti-kezet

Innentől kezdve beszélhetünk már külön MMA-ról és UFC-ről, annak ellenére, hogy egyébként a UFC-ben harcolók mindegyike MMA harcos. És hogy mennyire hasonló egymáshoz a két dolog, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy amikor 2001-ben megalkották a Kevert küzdősportok Egyesített Szabálykönyvét, akkor a UFC is úgy döntött, hogy alkalmazkodik hozzájuk.

És ezt a rendszert a mai napig is követik. Ezzel pedig elfogadtatták magukat az MMA világában, így ma már a világ minden részén lehet meccseket tartani. Persze az MMA mint kulcsszó továbbra is ott van (de például a fentebb említett, tragikusan fiatalon elhunyt Kovács Miklós MMA igazgató esetén nem a küzdősportról van szó), és a UFC-hez hasonló rendszer már elég sok van a világon.

2022-ig követve az eseményeket, a UFC-ben már több mint 600 különféle nagy tornát rendeztek, ami hihetetlen szám. És bár vannak súlycsoportok is, elég gyakran teszik közzé a súlycsoporttól független, arányosított világranglistát és ennek élén mindig egy rendkívül jó harcos áll. A magyar versenyzők általában egyébként MMA-ben mutatják meg magukat, a UFC az egy nagyon zárt világ, oda tényleg csak nagyon kivételes harcosok kerülhetnek be. De egyébként a lényeg az MMA és a UFC esetén is a szórakozás valamint a tiszta és egyenes küzdelem. És minden más csak másodlagos lehet.

De konkluzióként a végén elmondhatjuk, hogy a legnagyobb különbség az MMA és a UFC között az, hogy az MMA egy sportág, egy harcművészeteket egymásnak engedő küzdősport, míg a UFC egy olyan szervezet, amely MMA versenyeket szervez szerte a világon. Igazából nem is lehet őket összehasonlítani, hiszen nem is ugyanazt a fogalmat képviselik.




https://www.high-endrolex.com/26