Magamról
2011. January 23. 16:07

Magamról
Hanshi Dr. Adámy István
Műszaki főiskolát végzett, repülőmérnökként dolgozott a Malév-nál, majd 1983-tól főállású karate oktató, vállalkozó lett. Vívás, torna, öttusa, lövészet és labdajátékok gyakorlása után 1970-ben kezdett judót és karatét tanulni a Testnevelési Főiskolán Dr. Galla Ferenc 9. dan (Judó) egyetemi docens, tanszékvezető irányításával.

Első karate mestere, Sensei Mészáros Attila bíztatására 1976-ban indította el az első Kyokushin Karate klubot már mint 1. kyu-s karateka, melyet aztán a nagy népszerűség és a gyors fejlődés következtében számtalan követett.
1977-ben megszerezte az első dan fokozatot. Ekkor, mint stílusalapító és a nemzetközi szervezet (IKO) kinevezett Branch Chief-je (Shibucho) hivatalosan is a hazai szervezet élére állt.

Másik mestere, Shihan Howard Collins segítségével óriási lendülettel és a karatéba vetett hittel, rövid idő alatt - a Kyokushin módszernek köszönhetően és jó marketing érzékkel - újabb és újabb oktatókat indított el az önállósodás útján.
Sokat tanult Sósai Oyamától, Hatsuo Royama Kanchótól, Hanshi Steve Arneiltől, Shihan Loek Hollandertől, Kaicho Jon Blumingtól, Shihan Kanemurától.
Ma már több mint 80, közvetlen tanítványa vezet edzőtermet szerte az országban. Igazi tömegmozgalmat indított el az ifjúság egészséges testi és szellemi fejlődése érdekében. Mérnöki hivatása mellett is minden szabadidejét a klubok munkájának eredményességére, növekedésére és a saját képességei fejlesztésére fordította. Ennek eredményeképpen az általa vezetett szervezet hét év alatt majd tízezer taggal az ország legnagyobb és legnépszerűbb karate stílusává vált, amire a nemzetközi karate világ is felfigyelt. 1980-ban a második, 1982-ben a harmadik dan fokozatra tett sikeres vizsgát, mely vizsgák alkalmával 40, 50 pihent ellenféllel kellett megküzdenie. Ez a típusú vizsga teszi a Kyokushint a világ "legkeményebb karatéjává".

1983-ban a Budapest Sportcsarnokban egy kiváló csapat élén minden idők legnagyobb közönsége előtt rendezte meg az I. Ibusz-Oyama Kupát (12.500 néző), melyre hazánkba látogatott a stílusalapító, az akkor még élő karate legenda, Masutatsu Oyama 10. danos mester is. Ezt a versenyt 1989-ig még további három és egy Európa-bajnokság rendezése követte, melyre Oyama mester még újabb három alkalommal látogatott el Magyarországra - ezzel is kifejezve elismerését a Magyar Kyokushin Karate kiemelkedő színvonaláért, eredményeiért. A szövetség válogatottja edzőjeként is számos sikert ért el, 20 európabajnoki érmet hoztak haza tanítványai küzdelemben és formagyakorlatban. Ezzel európai iskolát teremtett a katak kivitelezésében. 83-ban a negyedik, 89-ben az ötödik, 96-ban a hatodik, 2001-ben a hetedik és 2005-ben a nyolcadik dant adományozták neki.
A legmagasabb fokozatú Kyokushin Karate mester itthon, de Kelet-Európában is. Az egyetlen hazai szakíró. Első könyve 85-ben és 89-ben 60.000 példányban fogyott el és így minden idők legnépszerűbb karate szakkönyvévé vált (a volt Szovjetúnió országaiban könyvének fordítása 100.000 példányban talált gazdára). 2000-2003 között újabb három könyvet jelentetett meg, melyek így együtt átfogják a Kyokushin Karate teljes ismeretanyagát. 2008-ban kata könyve angol nyelven is megjelent.

Jelenleg a Magyar Kyokushin Karate Szövetség elnöke és nemzetközi szervezetének, az International Budo Kai (IBK) technikai igazgatója.
A mai napig aktív, a legnehezebb technikai elemeket is maga mutatja be tanítványainak. Azt vallja, addig lehet igazi vezető, amíg erre képes. Több mint 200 alkalommal - mintegy 4 évet töltve ezzel külföldön - járt szerte a világban csak a karate érdekében, elsősorban Kelet-Európa országaiban tanulva és tanítva a karatét. Tízennégyszer járt a karate őshazájában, Japánban. Sósai Oyama fiaként szerette hű tanítványát, aki azóta is az általa kijelölt úton viszi a fáklyát.

Hanshi Dr. Adámy István

Jelentős szakmai eredményének tudható be elsősorban a Kelet-Európa-i országokban kifejtett oktatói és szervezetépítő tevékenysége, melynek eredményeképp gombamód alakultak a nemzeti szövetségek és egyre népszerűbb lett a Kyokushin Karate ebben a Közép-kelet európai régióban is, beleértve a volt Szovjetúniót és annak tagállamait is.

Nemzetközi szaktekintély az oktatás, a versenybírói munka és a szervezetvezetés terén. Jelenleg is fáradhatatlan a nemzetközi sportdiplomáciában. A 2009-es Budapesten megrendezésre került Kyokushin Világbajnokság előkészületeiben és munkálataiban aktívan résztvett mint sportdiplomata és a bírói testület főfelügyelője, mely verseny mérföldkő lehet a szétszakadt Kyokushin világ egyesítéséhez.

A Hanshi és családja

Három gyermekét, Daniellát, Gergőt és Mátét is a sportok és a természet szeretetére neveli.

Hanshi Dr. Adámy István

Régi álma valósult meg saját Dójója 2008. augusztus 20.-i megnyitásával, mely lehetőséget teremtett bentlakásos képzésre is. A nyitás óta már több karateka is résztvett a bentlakó programban. Németh Balázs másfél évet töltött el a Honbuban és sikeresen vizsgázott 2010. nyarán a Sho Dan fokozatra. (Megj.: Az Uchi Deshi a legszigorúbb szabályok szerint, napi 3-4 edzésen vesz részt, mely által a legnagyobb tisztelet övezi mindenkor elszántságát és a megszerezhető tudását itthon és szerte a világban egyaránt.)

A Hanshi lovaglás közben

Munkássága csúcsát talán az EUrópai Budó Karate Alapítvány létrehozása jelenti, mely Akadémia egy komlex iskolarendszert kíván felállítani kezdve az oktatást 6 éves kortól eegéyzen 18 éves korig, az érettségiig. Emelett a felnőtt képzés és továbbképzés is jelentős szerepet kap a szolgáltatások körében. Nevében szereplő "Európai" szó pedig arra utal, hogy több európai országban is hasonló iskolák alapítására kerül majd sor.

Hanshi Dr. Adámy István lovasíjászat közben

Hanshi Adámy munkássága az alábbi elismeréseket eredményezte:
 1977: 1.dan
 1980: 2.dan
 1982: 3.dan
 1983: 4.dan
 1989: 5.dan
 1996: 6.dan
 2001: 7.dan
 2005: 8.dan


Az ifjúságért a karate oktatásán keresztül kifejtett 30 éves pályafutása elismeréseként 2005. március 15-én Mádl Ferenc köztársasági elnök a Magyar Köztársaság Érdemérem Lovegkeresztjével tüntette ki.

Dr. Adámy István megkapta a Magyar Köztársaság Érdemérem Lovagkeresztet

Egy amerikai Egyetem szakkollégiuma 2010. január 2.-án munkássága elismeréseként a Harcművészetek Nagy Doktora PhD h.c. fokozatot adományozta, egyúttal a hasonló fokozatokat odaítélő, magas szintű szakmai testület tagjává választotta.