A legnagyobb magyar muay thai harcos - II.rész
2006. June 13. 11:34

A legnagyobb magyar muay thai harcos - II.rész
Thai-box: Kató Mihály élete és pályafutása... (2. rész)
(Leko) Edzéseinek egyik fontos alappillérét az óriási mennyiségű futómunka tette ki. A vasárnapok kivételével minden reggel legalább negyvenöt perces futással kezdett. Majd a szokásos napi teendők következtek.
Esti edzései legalább kétórásak voltak. Gyakorlatok széles tárházát végezte el ilyenkor. Hasizmait minden alkalommal edzette.

Edzéseiről gondos, alapos naplót vezetett. Néhány futóeredménye a teljesség igénye nélkül.
Tizenhét évesen 3 óra 50perc alatt futotta le a maratoni távot.


1989: 3 óra 34 perces maraton
1989. október 14.: Békefutás ( a katonaság alatt )
1990: Futónap ( a katonaság alatt )
1991: Vivicitta 14 km-es futás
1992: budapesti városi futás
1993: 3 óra 47 perces maraton
1995: 3 óra 41 perces maraton
1996. április 14.: 14 km-es futás
1996. szeptember 14.: 10 km 32 perc 30 másodperc alatt

Harcművészeti tanulmányai során ismerkedett meg Robert Lyons-sal, az ismert orvossal, kung-fu és muay-thai mesterrel. Rendkívül jó kapcsolatba kerültek egymással. Mihály nemcsak jó tanítványa, hanem jó barátja is lett Lyons-nak. Shaolin mesterén keresztül ismerkedett meg Carter Wong kung-fu mesterrel. Wonggal ugyancsak sikerült kiváló szakmai és emberi kapcsolatot kialakítania. Jó barátságot ápolt Rob Kab muay-thai mesterrel is.
Az 1996-os év végén költözött be élete párjával utolsó lakhelyére, a VII. kerület, Hernád utca 12-es szám alá.
Az 1980-as évek végétől kezdve folyamatosan nyerte a magyar, európai, világbajnokságokat. Kupáinak, serlegeinek, érmeinek száma szinte megszámlálhatatlan. Több bajnoki övet nyert.

Mintegy 150 profi mérkőzést vívott. Egy ember ütötte csak ki. Az ukrán Bakelov győzte le.
Gyakran láthattuk ekkor a még létező MSat nevű tv-csatorna harcművész műsorában, amelynek Lyons volt a vezetője. Az éppen frissen megalakult utcai harcosok szövetsége szervezte mérkőzéseken és a Calypso Ring Disco rendezvényein is indult. Sajnos a mérkőzések felvételei nem hozzáférhetőek, mert az archívum az RTL-Klub csatorna tulajdonában van.

A harcművészetek gyakorlása mellett részt vett az alakuló Országos Thai-Box Szövetség megszervezésében, amelynek 1994-ben elnöke is lett.
Nagyon kedvelte a zenét, különösképpen az ős Eddát és Ákost. A walkman fülhallgatója futáskor mindig a fején volt.

Étkezései során nem evett húst, soha nem ivott szénsavas italokat.
Szabadidejében szívesen gyűjtött tudományos cikkeket az emberi szervezetről, annak működéséről és a körülöttünk lévő természetről. Ezeket albumokba ragasztotta. Rengeteget olvasott, fejlesztette szellemét a fizikai test kiművelése mellett is. Szerette az apró emléktárgyakat. Külföldi, belföldi útjairól mindig hozott magával számos darabot.
Halmozódó jegyzeteit későbbi oktatói pályafutása során kívánta felhasználni segédanyagként.

Az 1990-es évek közepe felé egyre többet gondolt arra, hogy visszatér szülővárosába és tanítani fog. Úgy tervezte, gondozni fogja a nyíregyházi és a környékbeli tehetségeket, vagy szívesen tanítja majd a hozzá betérő érdeklődő újoncokat, haladóbbakat.

Együtt edzett az akkori nyíregyházi "harcos" élet ismert alakjaival. Tóth Istvánnal, aki még szárnyait bontogatta ekkor; Helmeczi Lászlóval; Csikós Gáborral; Tiszai Mihállyal ( WPKA világbajnok ); Bárány Lászlóval ( thai-boksz Eb helyezett ); Toronyi "Kaktusz" Lászlóval, aki az unokaöccse. Közülük Tóth István ( WPKA világbajnok, Super League versenyző ), valamint Jakab Szilárd ( WPKA thai-box európabajnok ) azok, akik napjainkban nemzetközileg is ismertek a thai-box sportágban.

Budapesti élete során kapcsolatban állt a muay-thai fontos versenyzőivel és irányítóival is.
Móró Endrével együtt versenyzett. De megküzdött a leghíresebb Tölgyesi Csaba tanítvánnyal, Rehák Györggyel.

Ahogy közeledett az 1990-es évek közepe, gyakrabban fordult meg Thaiföldön is. Edzőtáborokban és versenyeken vett részt. Rendre felülkerekedett thai riválisain. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lett volna néhány vesztes mérkőzése.

Családját utoljára 1996 karácsonyán látogatta meg.

1997 január 8-án edzőtáborba, versenyzésre utazott ki Thaiföldre. Elkísérte még erre az útra Móró Endre, Fekete Barnabás és még két magyar segítő/szövetségi képviselő.


1997. február 26-án Bangkokban, a Pattaya-Sapehapi elágazásnál ISUZU teherautójuk felborult és Mihály életét vesztette...


Móró Endre súlyos, életveszélyes sérülést szenvedett.
Ők az első sorban ültek, hátul thai emberek foglaltak helyet.
Halálának valódi körülményei máig tisztázatlanok. Pl.: hogyan kerülhetett a fejére egy állítólag éles tárggyal ütött lyuk. Ezt a kinti hatóságok azzal magyarázták, hogy a baleset során szerezte, illetve, hogy az utca burkolata "keményebb volt a fejénél".

A legnagyobb magyar muay-thai harcost a Kerepesi-temető 42-es parcellájában helyezték örök nyugalomra.

Kató Mihály halálával a magyar harcművész élet egyik legnagyobb csillaga szűnt meg ragyogni.

A csillag azonban az idők végtelenségéig az égen marad, Kató Mihály emléke pedig mindörökké szívünkben él!