Bányász Adrián a thai-box versenyző és edző
2007. February 18. 10:22
Thai-box: Bányász Adrián 1976. január 6-án született Tatabányán. Neve a muay-thai stílus berkein belül sokak számára ismert. Bajnoki címei mellett eredményesen küzdött különböző thai-box, valamint free-fight küzdelmeken is.
( Leko ) Harcművészeti pályafutását 1990-ben kezdte kung-fu-val. Edzéseit olyan eredményesen végezte, hogy első full-contact versenyét már 1992-ben meg is nyerte.
Ezt követően már nem volt megállás. Folyamatosan vett részt különböző stíluson belüli és irányzatoktól független egyéni és csapatversenyeken, harcművészeti fesztiválokon.
Hamarosan sikeresen megszerezte a feketeövet.
A kung-fu-val párhuzamosan megkezdte tanulmányait a muay-thai-ban, valamint az angol-boksz-ban.
Idővel úgy érzete, hogy a megfelelő fejlődés érdekében Budapestre kell költöznie. Így 1996-tól már a fővárosi Ronin SE. Tagjaként versenyzett. Tréningjeit Csilla Ferenc vezette.
Pályafutása során az alábbi eredményekre tett szert: a Magyar Thai Boksz Országos Sportági Szakszövetség, a Magyar Muay Thai és Kínai Boksz Tanács, a Magyar Thai Boksz és Kínai Boksz Egyesületek Szövetsége versenyein bajnoki címet ért el. Bajnoki címei mellett eredményesen küzdött különböző thai-box, valamint free-fight küzdelmeken is.
Nagy fordulatot jelentett életében 2001. Ekkor ugyanis a WKA thai-box világbajnokságán ezüstérmes lett. A szakmai továbbfejlődés érdekében Kovács György kanadai kung-fu nagymesterrel, thai boksz edzővel vette fel a kapcsolatot. Tervbe volt véve egy ottani "harcos pályafutás" is.
A sors azonban közbe szólt. Orvosi tanácsra be kellett fejeznie a versenyzést.
1998-tól önálló iskolája van. Itt a felnőttek oktatása mellett, gyerekeket is tanít.
2001-ben barátjával, Molnár Endrével megalapította a Mega Tech Thai Boksz Sportegyesületet, amely most is működik. A megfelelő edzésmunka hatására Bányász Adriánnak sikerült kinevelnie ifi, junior, felnőtt magyar bajnokokat; nemzetközi szinten pedig eb, vb, Világ Kupa érmeseket. Bányász Adrián-nak mindig is célja volt a tanítás. Mostanra sikerült kialakítania egy olyan edző környezetet és versenyzői gárdát, amelyre igazán büszke.
Tanítványait alázatra, kitartásra, "pozitív megszállottságra" neveli. Kerülendő a szülők, tanárok, ellenfél, stb. lebecsülése; a másik munkájának bírálata.
Úgy véli, ha az ember -irányzattól függetlenül- megfelelően felkészül, nem érheti "meglepetés" egy küzdelem során.
Megítélése szerint igenis létezik a harcművész társadalomban a széthúzás, stílusok közötti viszálykodás, ellentét. Mindezt a vezetők "érdemének" tartja, aminek a versenyzők isszák meg a levét. Ez napjaink profitorientált világában fokozottan jelentkezik.
Versenyeken mindig kielemzi a látottakat és a tanulságokat levonva igyekszik javítani saját és tanítványai teljesítményén.
Versenyzői, edzői pályája során sok barátra tett szert a birkózók, kemposok, thai-bokszosok, valamint az angol-bokszosok körében.
Nagyra tartja Oli Márk, Vörös Roland képességeit, eredményeit.
Szülei a kezdetektől fogva mellette állnak harcos pályája során. Sajnos édesapja már élhette meg edzői sikereit.
Manapság igen sok sportágban használják a tiltott teljesítményfokozókat. Bányász Adrián nem tud arról, hogy küzdősportolók is használnák ezeket.
Első edzője Jónási Gábor volt. Pályája során segítette Rózsa András, a Tatabányai Ökölvívó szakosztály vezetője, Csilla Ferenc, egykori edzője, aki most a Blue Alligator Box Promotion vezetőedzője és Rehák György.
Bányász Adrián ezúton is szeretne köszönetet mondani az előbb említett személyeknek.