Mióta bíráskodik a K-1-ben? Beszélne néhány mondatban pályafutásáról?
1976-ban kezdtem el a shotokan karatét, később egy barátommal együtt - osztrák sportolók segítségével - megalapítottuk Magyarországon a kick-box sportot 1979-ben, amit akkor még All-Style Sportkaraténak hívtak. Jelenleg a Magyar Kick-box Szövetségnek vagyok az alelnöke, egyben a szervezet bírói bizottságának vezetője, nemzetközi bíró és a világszövetség, a WAKO bírói bizottságában is tevékenykedem. Amióta Katona Attila, a K-1 jelenlegi licence tulajdonosa, meghonosította Magyarországon ezt a sportágat, azóta bíráskodom ebben a sportágban is. Kapcsolatunk adott volt, mivel Attila is benne van a kick-box sportban, tagja a Szövetség elnökségének, válogatott vezető edző.
K-1 Rules Tournament plakátja
Mely K-1 versenyére emlékszik vissza legszívesebben eddigi pályafutásából?
Mindenféleképpen a legelsőt emelem ki a sportág hazai debütálása okán. A versenyről magáról annyit, hogy szerencsére viszonylag zökkenőmentesen zajlott le, köszönhetően többek között annak, hogy a küzdősportokban - elsősorban is a kick-box-ban – szerzett tapasztalatok jól konvertálhatóak erre a sportágra. A bíráskodásra történő felkészülés során alaposan átvettük a szabálykönyvet, így sikerült problémamentesen levezényelni a versenyt. Persze ebben oroszlán része volt a kiváló szervezésnek is.
Emlékezetes számomra a tavalyi, Papp László Sportarénában rendezett K-1 gála is, a verseny magas szakmai színvonala miatt.
A budapesti versenyek mellett minden évben megrendezésre kerül a sportág nagy volumenű rendezvényének számító debreceni K-1 Magyar Nagydíj – ezek a felfokozott hangulatú, izgalmas rendezvények mindig közel álltak hozzám.
Külön kiemelni nem nagyon akarnék egy versenyt sem, hiszen a küzdelmek színvonala – törekvésünknek megfelelően – mindig magas.
Alekszej Ignasov , a„Vörös Skorpió", K-1 Rules Tournament egyik főszereplője
Milyen várakozásokkal készül a budapesti gálára?
Ami számomra szimpatikus volt az idei verseny szervezését illetően, hogy most egy picit azokra a tehetséges fiatalokra koncentrál, akik most kiváló lehetőséget kapnak arra, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek, illetve megmutathassák képességeiket.
Megfigyelhető, hogy egy idő után a már ismert, régebb óta reflektorfényben lévő, sikeres harcosoknál, a motiváltság csökkenésével a megszokottság, a rutin kerül előtérbe, viszont a fiatalok esetében – remélhetőleg ezen a rendezvényen is – a küzdőszellem fokozottan felfedezhető, amely jó teljesítményekre sarkallhatja a feltörekvőket.
A „Vörös Skorpió” művésznéven futó, jelenleg Új-Zélandon élő és tréningező harcos superfight mérkőzésen a kőkemény bosnyák Dzevad Poturakkal üti össze kesztyűit
A gálával kapcsolatban, mint főbírónak, mire kell odafigyelnie leginkább egy ilyen rendezvényen?
Minden ilyen rendezvénynek van egy fontos előkészítő szakasza, amely a háttér megszervezésében (megfelelő számú, képzettségű bíró meghívása, a program összeállítása, megfelelő számú pontozólap, időmérő biztosítása stb.) jelentkezik – ez a mostani gálát illetően már természetesen lezajlott.
Közvetlenül a verseny előtt lesz egy részletes szabályismertetés, amelyen lehetőség van a részletkérdések és az esetleges félreértések tisztázására.. A mérkőzés előtt a bírák újra külön is átbeszélik a szabályokat, illetve felügyelik a versenyzők előkészületei, elsősorban is a bandázsok, kesztyűk szabályszerű felhelyezését.
A szombat esti budapesti gálán 16 mérkőzés lesz, amelyeket két vezető bíró – a belga Rafael Girardi és jómagam – fog vezetni, a pontozó bírók Magyarországról Szabó Gábor és Polgár Zsolt, továbbá Igor Jusko az Európai K-1 elnöke. A bírók feladata adott: a versenyt úgy kell levezényelni, hogy sportszerű körülmények között a legjobb legyen a győztes és a rendezvény mindenki megelégedésére szolgáljon.
PZS-Fight.hu
Szólj hozzá a fórumban! - MCOnet Fight-Küdősport fórum - Fight.hu fórum