Knock Down Night Gála - szabályismertető
2002. July 01. 14:01
A szombati Sport Sziget keretén belül megrendezésre kerülő
Knock Down Night gála szabályai, ahol a főmérkőzést
Szecsei Szilárd és
Varga Péter fogja vívni, WPKA Oriental szabályok szerint.
Rövid szabályismertetők, hogy mit is látunk a gálán:
Muay-Thai Magyar Bajnoki döntők
Az év folyamán zajló selejtezők eredménye alapján kerül ki a 10 súlycsoport 2 legjobbja, akik a döntő részvevői. A szabályrendszer az un. „amatőr muay thai”, amely csak annyiban különbözik a profikétól, hogy teljes (fejvédő, kesztyű, fogvédő, könyökvédő) védőfelszerelés használata kötelező és rövidebb a menetidő. Engedélyezett a test teljes felületének támadása kéz, könyök és lábtechnikával egyaránt, kivéve a lágyék, a térd és a gerinc vonala. Engedélyezett a fogás és fogásból technika végrehajtása. A küzdelmek ideje alatt tradicionális thai harci zene szól. A 3 pontozóbíró külön-külön értékeli a meneteket (5 x 2 perc) és a végén összesítés alapján a vezetőbíró hirdeti ki az eredményt.
Shidokan
Ez a szabályrendszer ötvözi a tradicionális pusztakezes szabályokat és a thai-box szabályait. Az első két menet „Bare knukle”, csupasz ököl, amely kyokushinkai szabályai szerint zajlanak kiegészítve engedélyezett 3 mp fogás, kisívű dobás és rövid ideig tartó földharc technikai elemekkel. Ezekben a menetekben a fej támadása kézzel nem engedélyezett. A harmadik menet a „Shidokan-box”, amely leginkább az előzőekben ismertetett muay-thai szabályaihoz hasonló. Itt is 3 oldalbíró kíséri figyelemmel és értékeli a küzdelmet, majd a mérkőzés végén a saroknak megfelelő (piros/kék) színű zászló magasba emelésével nyilvánítja ki döntését. A „Shidokan Body-contact” szabály az utánpótlás és a női versenyzőkre lett igazítva annyiban, hogy nincs kesztyűs küzdelem és védőfelszerelést (lábvédő, fejvédő) ír elő.
Ultimate fight (Shidokan MMA)
A knock-down versenyszabályok egyik legkeményebb válfaja. Szinte minden technika engedélyezett a test teljes felületén, kézzel lábbal egyaránt. Támadható a földre került ellenfél, és a földharcban is lehet ütés-rúgás elemeket alkalmazni. A mérkőzések 5 unciás un. „Sárkány kesztyű”-ben zajlanak, amely nyitott, így a fogást sem akadályozza. Bármely karate, thai-box, judo, és birkózó elem szabadon alkalmazható, a küzdelem feladásig zajlik. A mérkőzés időkerete 2 x 5 perc. Ha ezalatt nincs döntés (igen ritkán fordul elő), akkor 1 x 3 perc hosszabbítás következik, ami után a bírók kötelezően győztest hirdetnek.
WPKA Thai-box
Jellegében a muay-thai szabályokhoz hasonlítható. Az európai szigorúbb versenyszabályokhoz igazítva, eltörölték a fejre irányuló könyök technikákat, és az ellenfél rögzítését is jóval szűkebb időkeretben engedélyezik. Egyformán értékelik a kéz és lábtechnikával elért tiszta találatokat (ütés testre és fejre 1 pont, míg a fejrúgás 2 pont) és a menetek végén a pontok alapján ítélik oda egyik-, vagy másik versenyzőnek a menetet. A menetidő 5 x 2 perc
WPKA Oriental fight
Napjaink kétségtelenül egyik legnépszerűbb és legnézettebb szabályrendszere a K-1. Leginkább a kick-box és thai-box ötvözetének tekinthető, olyan letisztított szabályokkal, amelyből minden olyan < dulakodó, a folyamatosságot megtörő > elemet kivettek, amely a nézhetőségét gátolja. A mérkőzés 5 x 3 perc (Gála), vagy 3 x 3 perc (hagyományos verseny) embert próbáló időtartamú és a győztest az előzőekben már ismertetett pontozásos rendszer alapján hirdetik. A K-1 versenysorozat és névhasználat védett. Mivel nagyon szigorúak az erre vonatkozó előírások, ezért azok a harcművészeti ágazatok, akik végső célként tűzik maguk elé az oda bekerülést, kialakították az elnevezésében más, de szabályaiban csak kismértékben eltérő versenyszisztémát.
A legismertebbek: WPKA Oriental fight; Shikon Thai-box; Draka K-1+, amelyek nem K-1 jogosultságú viadalok, csak szabályaikban nagyon hasonlóak.