Wai Khru, avagy tisztelet egy igazi tanárnak
2006. May 08. 06:00
Tanítványait a mindenki felé megnyilvánuló tisztelet jegyében neveli. Az igazi harcban hisz nemcsak az edzőteremben, hanem a valós életben egyaránt. Ez azt jelenti, hogy tanulóit a bátor kiállásra tanítja. Ennek a bátorságnak még akkor is meg kell nyilvánulnia, amikor a vereség előrelátható, hiszen meg kell védeni magunkat. (II.rész)
Felfogása alapján elutasítja az esztelen, fölösleges konfliktusokat. Ars poeticája így foglalható össze: "Élni és nem visszaélni a tudásunkkal!".
Véleménye szerint a jó harcos által az alábbi személyiségjegyek kerülendők: nagyképűség, tiszteletlenség, kötekedés. Úgy is mondhatnánk, hogy mindenkinél van jobb, ügyesebb, vagy nem szabad a "magyarok ősi négylábú állatának velünk elszaladnia".
Általában véve az a harcos, aki harmóniában él annak rendezett a mozgása, az életvitele. A jó technika mit sem ér, ha nincs mögötte harciszellem. Ez nem csoda, hiszen egy "jó vérű" harcos könnyedén felülkerekedhet az ügyes, de kevésbé motivált ellenfelén.
Elítéli a manapság sajnos igen gyakori a stílusokon belüli, stílusok közötti széthúzást, viszálykodást. Az okokat a hatalom-, pénzéhségre vezeti vissza. Azok, akik a hatékonyságon vitatkoznak, azoknak ott a ring. Nem szükséges fölösleges mellébeszélés.
Határozott véleményének megfelelően létezik hatékonyabb stílus, még ha nem is leghatékonyabb. Ezek azok az irányzatok, amelyek a valóságot hűebben modellezik, azaz a full-contact stílusok. "Igazából ez inkább harcos függő"-ahogy mondja. "Rossz stílus nem létezik, csak kevésbé hatékony".
A mai "harcolós" filmeket pusztán látványosságnak tartja, amiknek semmi köze a valósághoz. A filmekben sokszor elpróbálnak mindent, míg az életben csak egy esély van és azt azonnal meg kell ragadni.
Számára egyértelműen a muay-thai a legkedvesebb. Az UFC-val, Pride-dal kapcsolatban vegyes érzelmei vannak. A harcművészetekben, és a sportban mindenütt tapasztalható fair-play-be nem fér bele az ellenfél "leápolása" ( egy-két utánrúgás, megtaposás, stb. ) a kiütés után.
Ilyen lehetett az ókori Róma gladiátorarénája.
Rendkívül sok jó barátra tett szert a harcművészek között. Pl.: Zen-Bukan kemposok, sáska kung-fu ( Szőke mester ), shaolinosok ( sifu Robert Lyons ). Munkájának eredményeként a Kick-Box Szakszövetséggel együttműködési szerződést is kötött a Thai-Box Szakszövetség.
Jó viszony kialakítására törekszik minden harcművésszel, akivel csak találkozik.
Ez a mondat, minden harcművész számára azt a gondolkodásmódot tükrözi, amelyfelé törekedniük kell.
Nem véletlen tehát a két szó:"Wai Khru", "Tisztelet a Tanárnak"!