Az ifjúsági karate válogatott edzője: Fischer Mihály
2011. August 17. 09:56

Az ifjúsági karate válogatott edzője: Fischer Mihály

Fischer Mihály 4. danos  mester kettős minőségben vett részt a gyomaendrődi goju-ryu karate edzőtábor munkájában. Egyrészt mint a WKF kumite edzések vezetője, másodrészt pedig mint a WKF karate válogatott ifjúsági edzője.

Hány éves karate múlttal vállalta el ezt a feladatot?

- Huszonhat éve karatézom, 4. DAN fokozatom van goju-ryu stílusban, a Dynamic Karate Sportegyesület vezetője vagyok, ami az utánpótlás nevelésére fekteti a hangsúlyt, de számos sportolóm a magyar válogatott keret tagja. A kumite-ra specializálódtam, s próbálom a versenyzőket segíteni. Itt az edzőtáborban alapozó időszakot tartunk, fizikai és technikai téren.

Kikből tevődik össze a válogatottad?

- Az én feladatom az ifjúsági, azaz a 12-13 éves korosztály fiú tagjainak koordinálása. Leginkább nagyobb versenyek előtt kezdjük el a közös munkát és meghatározott időközben tartunk közös válogatott edzéseket.

Egy edzőnek nem csak kiváló szakembernek, hanem jó pedagógusnak is kell lennie. Milyenek a mai gyerekek?

- A mai versenyző gyerekeket nehezebb motiválni, sok inger éri Őket és nagy a befogadó képességük. Nehezebb a karate tanítása, mint régen. Monoton módon már nem lehet őket edzeni, nem lehet lekötni így az érdeklődésüket. Próbálom az edzéseket kreatív módon érdekessé tenni, valamilyen újdonságot becsempészni, motiválni újdonságokkal, s így elég jól lehet dolgozni.

S mennyire fogadják el az edzőt, annyi féle klubból jönnek, annyi „okos" véleményezi az edzői munkát......

- Vannak segítők, de hátramozdítók is... Mindenhol van jó és rosszakarója az embernek, de ez csak egy kis csoport. Semlegesek vagyunk, nem támadnak bennünket, próbálják elfogadni, hogy ezt kis csapatot önállóságra és tudatos versenyzésre próbáljuk nevelni. Nincsenek anyagi okokra  vissza vezethető támadások, így ettől a problémától ez a kategória védve van.

A WKF karate versenyszabályai mennyire letisztultak?

- Az elmúlt időszakban hoztak be bizonyos változásokat azért, hogy a külső szemlélő számára is érthetőbb legyen a verseny és a versenyzők testi épségét is jobban védik az újjonan használandó védőfelszerelésekkel. Most már csak el kell fogadtatni, hogy az olimpiára kijusson. Bízunk benne, hogy az elkövetkező olimpiák valamelyikén már ott lesz a játékok műsorán a karate.

Melyik lesz az ifjúsági válogatott következő nagy nemzetközi versenye?

- Elkezdődnek a kvalifikációs versenyek, az ifjúsági korosztály, a 12-13 évesek részére is. Az első jelentős versenyük a Cipruson megrendezésre kerülő Balkán-bajnokság lesz. Innen a gyomaendrődi táborból Tatára megyünk a válogatott edzőtáborába, ahol az ifik a kadet és U21 korosztályú versenyzőkkel együtt készülnek öt napig.

Milyen a viszony, a kapcsolat a többi korosztály válogatott edzőjével? Hiszen ez a válogatott egy következő korosztály bázisa lesz.

- Ez a válogatott team nemrégiben alakult, és olyan emberekből áll, akik szakmailag és emberileg is együtt tudnak működni. Szinák Attila, Klima Zsuzsa, Ruzsinszki György, Simon János, illetve én vagyunk az edzői team tagjai, párban dolgozunk, külön a fiúk és a lányok korosztályos bontásban.

Van-e eredménykényszer? Sok sportágban aktuális probléma, hogy hamar várnak jó eredményt...

- Várják az eredményt, de türelmesen. A jelentős műhelymunka a klubokban történik, sok múlik a nevelőedzőkön, de az is nagy segítség, hogy a válogatott együtt tud készülni. Ilyen szempontból tehát vannak irántam elvárások, de nem olyan szinten, mint a klubedzőkkel szemben.

A versenyeken nem lehet kikerülni a bíráskodást. Milyen viszonyban vannak a bírókkal, mennyire tudja a felgyorsult küzdelmeket a bírói kar követni?

- Elindult Magyarországon egy olyan folyamat, hogy a bírók képzését, állandóvá, rendszeressé tették, és az aktualitásokat veszik előtérbe. Ez a rendszer nagyon jó edző-bíró, versenyző-bíró kapcsolatot eredményezett. Egyre kevesebb félreértés és kérdéses eset tapasztalható. Persze vannak jó és rossz döntések, de a bírók teljesen egyértelmű és korrekt döntésekre törekszenek.

Itt a táborban fedeztél-e fel új tehetségeket?

- A klubomból húsz fővel dolgozunk itt, s többen válogatott kerettagok. Itt is edzenek pályájuk elején tartóak, és nagyon ígéretesek, s a többi klubból is láttam olyan tehetségeket, akiknek minden lehetőségük megvan arra, hogy bármit elérjenek ebben a sportágban. Az utánpótlás mindig nagyon jó, és az a feladatunk, hogy az érdeklődésüket fenntartsuk és támogassuk Őket.

 

 

 

                                                                                                          Gregor László